Intel’in yeni işlemcilerinde 4K blu-ray desteği sona eriyor

Yeni nesil işlemcilerinde SGX desteğini kaldıran Intel, korumaya sahip 4K Blu-ray diskleri artık desteklemiyor. Yeni sorun, DRM kullanan Ultra HD Blu-ray diskleri etkilecek.

12.nesil işlemci ailesi ile kullanıcılardan pozitif yönde yorumlar almayı başaran Intel, yeni işlemcilerinde Blu-ray diskleri kapsayan bazı değişikliklere gitti.

4K Blu-ray disk takviyesi sonlanmış oluyor

11. ve 12. jenerasyon işlemcilerin mevcut veri sayfalarında SGX (yazılım savunma uzantısı) desteğini kaldırılmış bir teknoloji olarak listeyen şirket, DRM muhafazalı 4K Blu-ray diskleri geride bıraktı. Bu disklerin emek vermesi için lüzumlu olan SGX dayanağı, Intel’in 2016’da Skylake kuşağında tanıttığı ve bilgisayarların birinci kere muhafazalı Blu-ray diskleri oynatmasını elde eden bir özellik olarak karşımıza çıkmıştı.

Blu-ray teknolojisi günümüzde oyun konsolları suretiyle yüksek boyutlara haiz uygulamarın depolanmasında yaygın olarak kullanılırken, beyazperde branşında dijital platformların artması ile kullanım oranını yavaş bir formda kaybetmeye başladı. Bununla beraber güvenlik araştırmacıları tarafınca da büyük tenkitler alan SGX teknolojisi, makûs emelli birçok taarruza uğradı. 

Intel’in SGX’i kullanımdan kaldırma kararının Ultra HD Blu-ray kullanan mühim sayıda kullanıcıyı etkilemesi beklenirken, Blu-ray Disk Birliği’nin DRM kararından vazgeçmesi disklerin yeniden çalışmasını sağlayabilir. 

kaynak: donanımhaber